پرستار بیمار کرونایی

پرستار بیمار کرونایی

مدت زیادی است که دنیا درگیر ویروسی خطرناک به نام کرونا شده است. در شرایط کنونی و افزایش چشمگیر و روز افزون بیمار ویروس کرونا در تمام دنیا و به تبع آن ایران عزیزمان، بسیاری از افرادی که درگیر این بیماری می شوند، نیاز به پرستاری و مراقبت دارند. پرستاری و مراقبتی که در برخی مواقع تخصصی شده و نیاز به آشنایی با موازین و مقرراتی به جز پرستاری از بیماران غیر کرونایی و بیماران مبتلا به سایر بیماری ها دارد.
پرستار بیمار کرونایی فردی است که علاوه بر تخصص هایی که پرستاران عادی دارند، می بایست آشنایی کاملی با شرایط و نیازهای قرنطینه داشته باشد. بدون شک مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا نیازمند امور تخصصی است و پرستاری از پس انجام این امور تخصصی بر خواهد آمد که آموزش های لازم را دیده باشد.
برای دانستن الزامات مراقبت و پرستاری از بیمار کرونایی نیاز است تا پرستار نکات مهمی را در خصوص نیاز های بیمار مبتلا به کرونا بداند. در ابتدا نیاز است تا افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند، از ابتلای خود اطمینان حاصل کنند. چرا که داشتن علائمی مانند تب، سرفه و ضعف بدنی، الزاما به معنی ابتلا به این بیماری نمی باشد و نیاز است تا فرد آزمایش کرونا انجام دهد. تست کرونا در منزل از جمله خدماتی است که مجموعه هوم کا برای افراد نیازمند به انجام تست کرونا و با هدف جلوگیری از حضور این افراد در محیط غیر ایمن آزمایشگاه ارائه می دهد.

اقدامات پرستار بیمار کرونایی

پرستار بیمار کرونایی کارها و امورات مختلفی را بر عهده دارد. بر اساس نیاز بیمار، مراقبت از بیمار کرونایی می تواند در بخش های مراقبت و پرستاری (نرس) تقسیم شوند که در ادامه با برخی از وظایف آنان آشنا خواهیم شد. برخی از کارها و اقداماتی که نیاز است تا از سوی پرستار بیمار کرونایی انجام شود، در زیر آورده شده اند:
– فراهم آوردن شرایط مناسب قرنطینه برای بیمار مبتلا به کرونا با هدف جلوگیری از ابتلای خود و سایر افراد خانواده فرد مبتلا
– پرستار می بایست در تهیه و استفاده به موقع از داروهای تجویز شده از سوی پزشک نظارت داشته باشد.
– استفاده از داروهای ضد تب برای بهبود وضعیت بیمار
– نظارت بر تغذیه بیمار و توصیه به مصرف زیاد مایعات
– توجه به علائم بالینی بیمار مبتلا به کرونا و انجام اقدامات مورد نیاز برای رفع علائم

پرستار بیمار کرونایی

نکات مورد توجه پرستار بیمار کرونایی

برای پرستاری هرچه بهتر و کم خطر تر از بیمار مبتلا به کرونا، پرستار بیمار کرونایی می بایست نکاتی را مورد توجه قرار دهد. این نکات گاهی بسیار پیش پا افتاده به نظر برسند اما علاوه بر این موضوع که نقش به سزایی در انجام موثر پرستاری دارند، پرستار ملزم به رعایت آن ها می باشد تا بتواند از تکثیر ویروس نیز جلوگیری نماید. در ادامه با این نکات آشنایی بیشتری پیدا خواهیم کرد.

محدود کردن تماس با بیمار مبتلا به کرونا
همان گونه که می دانیم، مهمترین راه انتقال ویروس کرونا تماس با فرد مبتلا می باشد. همان گونه که می دانیم، یکی از موارد تعریف شده در رعایت پروتکل های اجتماعی، فاصله گذاری است که اکنون به ۲ متر افزایش داده شده است.
اگر امکان در اختیار دادن یک مکان یا اتاق جدا برای نگهداری از بیمار مبتلا به کرونا وجود ندارد، می بایست جهت تهویه مناسب محل حضور بیمار، پنجره های موجود در محل حضور بیمار، باز شوند. بیمار مبتلا به کرونا می بایست در قرنطینه کامل باشد.

مصرف وعده های غذایی در اتاق جداگانه و با استفاده از وسایل مجزا
مصرف غذا در ظروف مجزا از دیگر اموری است که می بایست برای جلوگیری از انتقال ویروس به سایرین رعایت شود. علاوه بر این، نیاز است تا سایر وسایلی که تا قبل به صورت مشترک با سایر افراد استفاده می شدند نیز جدا شوند.

استفاده از ماسک و دستکش
ماسک و دستکش می بایست علاوه بر پرستار، توسط بیمار نیز مورد استفاده قرار گیرند. درست است که بیمار در حالت قرنطینه قرار دارد، اما استفاده از ماسک و دستکش نیز به نوبه خود از انتشار بیش از پیش ویروس کرونا در محی قرنطینه جلوگیری به عمل خواهد آورد. پرستار نیز زمانی که لازم است در کنار بیمار باشد تا امور تخصصی مربوط به پرستاری را انجام دهد، باید از ماسک و دستکش استفاده کند. استفاده از ماسک و دستکش در انجام تمام امور الزامی است.

اموری که پرستار بیمار کرونایی باید بر آن ها نظارت کند

همان گونه که می دانیم، بیماری کرونا گروه های مختلف سنی را درگیر خود می کند. کودکان، میانسالان و سالمندان آقا و خانم همگی در صورت عدم رعایت نکات جلوگیری از ابتلا به کرونا، مستعد ابتلا به ویروس هستند. اما در این میان افرادی هستند که در صورت ابتلا به بیماری، علائم سخت و کشنده ای را تجربه خواهند کرد. افراد دارای بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های قلبی و نقص سیستم ایمنی، جزو این گروه ها می باشند. بیمارانی که به کرونا مبتلا می شوند، ملزم به رعایت اموری هستند که پرستار بیمار کرونایی می بایست بر آن نظارت کافی را داشته باشد. این نکات عبارتند از:
– فرد مبتلا به کرونا می بایست آب زیاد بنوشد. مصرف مقدار زیاد آب علاوه بر شادابی و پایین آمدن درجه تب، سبب دفع سموم از بدن می گردد.
– مصرف پروتئین یکی از نکات مهم دیگر است. بهتر است تا پروتئین با استفاده از مواد کم چربی مانند مرغ، ماهی و لبنیات کم چرب تامین شود.
– مصرف مداوم و کنترل شده ویتامین دی و کلسیم
– مصرف آنتی اکسیدان که می توان از سبزی جات و میوه ها تامین کرد.
موارد عنوان شده، می بایست از سوی فردی که مسئولیت مراقبت از بیمار کرونایی را بر عهده دارد رعایت شود. پرستاران مجموعه هوم کا آشنایی کاملی را با نکات عنوان شده دارند و در نظارت بر انجام این امور بسیار کوشا خواهند بود.

پرستار بیمار کرونایی

امور تخصصی پرستاری (نرس) پرستار بیمار کرونایی

انجام درمان برای بیماران مبتلا به کرونا امری بسیار ضروری و حیاتی است. همان گونه که می دانیم، داروهایی برای مقابله با بیماری وجود دارند که به صورت تزریق با روش های مختلف و توسط پزشک متخصص تجویز می شوند.
این امور تخصصی را می توان در قالب خدمات زیر دسته بندی نمود:
– تزریقات در محل قرنطینه بیمار: همان طور که می دانیم برای بهبودی فرد بیمار در هر بیماری ای، استفاده از دارو با تجویز پزشک و به روش تزریقات امری اجتناب ناپذیر می باشد. از آنجایی که حضور بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی به دلیل انتشار ویروس کاری خطا محسوب می شود، تزریقات در منزل راهی مناسب برای انجام تزریقات محسوب می شود. تزریقات شامل انوای عضلانی، وریدی، زیر جلدی و سایر می شود.

– پانسمان در محل قرنطینه بیمار: ممکن است فردی که به کرونا مبتلا شده و در قرنطینه حضور دارد، به هر دلیلی نیازمند انجام یا تعویض پانسمان باشد. پرستار بیمار کرونایی توانایی انجام پانسمان در محل قرنطینه بیمار را دارد.

– رسیدگی به وضعیت درمانی بیمار: بسیاری از افراد مبتلا به کرونا ممکن است به علت بیماری های دیگری که درگیر آن ها هستند، نیازمند سنجش فشار خون، نبض و ضربان قلب و میزان قند خون می باشند که پرستار بیمار مبتلا به کرونا توانایی و مهارت انجام آن ها را دارد.

کلام آخر
همان گونه که می دانیم، انجام امور پرستاری و مراقبت از بیماران به دو بخش درمانی و مراقبتی قابل تقسیم بندی می باشند. در خصوص بیماران کرونایی نیز همین گونه است و خدمات پرستاری در این حوزه نیز به دو گروه درمانی و مراقبتی قابل تقسیم بندی می باشند. برای پرستاری و مراقبت همزمان از بیماران مبتلا به کرونا بهتر است تا کار را به پرستاران هوم کا بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *